Jej životopis

11. ledna 2008 v 14:58 |  Zaujímavosti o/v HP
Nedávno se ve Velké Británii konala literární anketa, kde se ptali lidí, která je jejich nejpopulárnější knižní postava. V top ten se objevila taková jména jako Hamlet, Sherlock Holmes, James Bond, atd. Ale zcela bezkonkurenčně se na prvním místě usadil Harry Potter. Kdo je to Harry Potter, je dnes zbytečné se ptát. Kdo to neví, ten asi nečte noviny, nedívá se na TV, neposlouchá rádio a nikdy asi nebyl na internetu. Ale není námětem tohoto článku zabývat se pouze touto kouzelnou postavou. Kdo se skrývá za Harrym, kdo je jeho tvůrcem? Je jím mladá, přiznám se i přitažlivá, blonďatá angličanka Joanne Kathleen Rowlingová. Autorka knihy, která se v pravém čase objevila na správném místě. Jsem velký, opravdu velký fanoušek jejího Harryho Pottera, ale kriticky přiznávám, že říct: "Harry Potter je to nej, co světová literatura doposud stvořila", by bylo dost nespravedlivé vůči mým dalším oblíbencům jako I. Asimov, S. King, H. Hesse, C. D. Simak, J. Steinbeck aj.

Přeneseně můžeme říct, že životní příběh Rowlingové je jako příběh o Popelce - jak mladá a chudá dívka během noci ke štěstí přišla. U Rowlingové to sice nebyla jedna noc, ani týden, ale několik měsíců (z jiného úhlu pohledu i několik let), ale výsledek je stejný. Dnes patří mezi nejbohatší osobnosti ve Velké Británii a nejpopulárnější spisovatele nového tisíciletí.

Celý její příběh vlastně začíná na počátku 60. let, kdy se na pověstném londýnském nádraží King´s Cross seznámil pan Peter Rowling, manažer továrny leteckých motorů firmy Rolls Royce, s půvabnou laborantkou francouzsko-skotského původu, paní Ann. Jestli to bylo na nástupišti devět a třičtvrtě, to se můžeme jen dohadovat. Krátce po jejich svatbě se 31. července 1965 v Chipping Sodbury v hrabství Gloucester narodila jejich první dcera, Joanne K. Rowlingová. Už od dětství překypovala malá Joanne bujnou fantazií. Pořád si vymýšlela nějaké příběhy a v šesti letech, když se naučila psát, napsala svoji první povídku o Králíčkovi, který je nemocný a chodí k němu jeho lesní přátelé na návštěvy.

Rodina Rowlingových se často stěhovala, a tak si Joanne a její tři sourozenci museli hledat stále nové kamarády. I když na počátku své popularity novinářům říkala, že její postavy z Harryho Pottera jsou pouhou fikcí bez reálného základu, později přiznala, že rysy hlavních hrdinů přece jen vycházely ze skutečných osob, které v životě potkala. Například když bydleli v Winterbournu, mezi její kamarády patřil Ian Potter, který přímo překypoval naprosto bláznivými nápady, stejně jako literární Harry. Na základní škole zase kamarádila s Seanem Harrisem, který prý velmi připomínal Rona. A postava Hermiony je vlastně sama autorka coby školačka a "zarputilá malá šprtka".

Její láska k literatuře byla stále silnější, četla vše od dětské klasiky jako "Letopisy Narnie" C. S. Lewise až po romány Jane Austenové. A stále si sepisovala své vlastní příběhy. Ve škole měla dobré výsledky, a proto po maturitě v roce 1983 odchází studovat na univerzitu v Exeteru. I přes svou náklonnost k anglické literatuře a angličtině vůbec se rozhodla studovat francouzštinu a filologii. Během studií se začala zajímat o archaická jména a pojmenování, což později využila i v Harry Potterovi. V roce 1985 odjela na rok na stáž do Paříže, kde dělala asistentku učitele. Po úspěšném dokončení univerzity pracovala krátce pro Amnesty International v Londýně.

Rowlingová má vždy silné sociální cítění, které je vidět i v postavě Harryho Pottera, chudého sirotka, žijícího pouze z milodarů druhých. V té době ve volných chvílích začala sepisovat děj dvou knih pro dospělé, které ale nikdy nedopsala. Později začala pracovat v Manchesteru jako sekretářka, ale přiznává, že ji tato práce vůbec nebavila. A pak ji jednoho večera cestou vlakem z práce do Londýna políbila můza a v její mysli vznikla základní charakteristika a dějová linie Harryho Pottera. Začala vymýšlet i ostatní věci s ním spojené, jako školu v Bradavicích, vlastnosti učitelů a dětí, kolik to bude mít dílů atd. Zcela tomuto nápadu propadla. Bohužel jí v tomto roce umírá na roztroušenou sklerózu matka ve věku pouhých 45 let. Rok nato odjíždí Rowlingová do Portugalska, kde má v Opotru učit angličtinu. Když jí skončí práce, věnuje se psaní prvních kapitol knihy Harry Potter and Philosopher´s Stone, které desetkrát předělala. Tou dobou se kolem ní začal točit sympatický novinář a TV reportér Jorge Arantes, za kterého se nakonec v roce 1992 provdala. Za rok se jim narodila dcerka, kterou pojmenovala Jessica podle oblíbené levicové aktivistky Jessicy Mitfordové. Ale ještě tentýž rok kolem Vánoc se s Jorgem rozvádí. S malým dítětem a hromadou papírů s příběhy Harryho se Joanne vrací do Edinburghu za svou sestrou Dianou. Začala tím její doba "temna".
Bez práce žije pouze ze sociálních dávek a podpory své rodiny, především své o dva roky mladší sestry. Jako člověk pocházející ze středních vrstev považovala za nejhorší ponížení ve svém životě moment, kdy musela "prosit" o finanční a materiální pomoc. Novináři dnes rádi popisují její studenou garsonku, kde často pobíhaly krysy. Rowlingová to ale dementovala. Ta garsonka nakonec měla tři pokoje a krysy se tam nikdy neobjevily. Zato myší tam pár proběhlo. Jak sama říká: "Nesmíte zapomenout, že přece jen mám vysokoškolské vzdělání a pocházím ze stavovské rodiny." Z necelých 70 liber na týden sociální podpory se v Anglii žít nedá (u nás by to ale byla nádherná sociální výpomoc). Byla to nejhorší doba jejího života. Jako útěk z této depresivní reality jí sloužil svět Harryho Pottera. Později říká: "Psala jsem ho opravdu pro své vlastní potěšení." Harryho příhody začaly vznikat v edinburské kavárně Nicolson's (dnes je to slavné poutní místo mnoha dětí), protože nechtěla sedět ve svém ponurém bytě. Celý román dopsala na starém psacím stroji v roce 1995. Jeho první čtenářkou a také kritičkou byla její sestra Diana. Ta byla z příběhů Harryho Pottera nadšená a donutila Joannu, aby knihu nabídla nějakému nakladateli. Než tak učinila, raději to celé znovu přepsala (neměla peníze na xerox) a nakonec to poslala několika nakladatelstvím a literárním agentům. První reakce byly negativní. Nikdo to nechtěl koupit, protože na dětskou knihu to bylo moc dlouhé a vadilo jim, že to bude mít tolik dílů.

Ale pak přišel velký zvrat v jejím životě. Nejprve se jí podařilo sehnat místo učitelky francouzštiny a pak jí literární agent Christopher Little nakonec našel nakladatelství Bloomsbury, které slíbilo její knihu vydat. V únoru 1997 jí kulturní nadace Scottish Arts Council poskytla dotaci na další tvorbu ve výši 8.000 liber (některé zdroje dokonce uvádějí 12.000). Za tuto částku si koupila počítač a začala pracovat na dalším dílu z cyklu Harry Potter. Přesto příběhy píše stále rukou a na počítači je pak jen přepisuje pro nakladatele.

Knižní podoba jejího hrdiny (Harry Potter and Philosopher´s Stone) se na britském trhu objevila v červnu 1997 a pomalu (ale jistě) získávala nebývalou popularitu. Jen v první vlně prodeje se jí prodalo více než 70.000 kusů. Už pár měsíců po "premiéře" koupilo práva na knihu americké nakladatelství Scholastic za částku 105.000 dolarů, což je v oblasti dětské literatury nevídané. Ale nebyli by to Američané, kdyby si nevymysleli něco extra. A tak se kniha pro USA přejmenovala na "Harry Potter and the Sorcerer´s Stone". Bylo to z důvodu ryze komerčního. Slovo philosopher - filozof je podle nich na dětskou knihu nevhodné. Kniha měla velký úspěch a získala skutečně prestižní cenu Smarties Prize.

Druhý díl vychází v červenci 1998 pod názvem Harry Potter and the Chamber of Secrets. V té době už čtenáři po Harrym šíleli, a protože vyšel v USA druhý díl o něco později, mnoho amerických čtenářů si knihu objednalo přes oceán pomocí internetu. Američtí knihkupci tím přišli o velké zisky, a tak se Bloomsbury a Scholastic dohodli, že další díly budou vycházet v Anglii i USA současně. Druhý díl opět vzbudil velký ohlas. Kniha získala cenu Children´s Book Award. Velké zábavní korporace vycítily obrovské finanční možnosti kolem slávy Harryho Pottera. V srpnu 1998 získal mediální koncern Warner Bros. obchodní práva a vytváří chráněnou obchodní značku HARRY POTTER. Svět zachvátila pottermanie.

Kolem vydání třetího dílu vyvstalo tolik rozruchu, jako kdyby korunovali novou anglickou královnu. Kniha vychází přesně 8. července 1999 v 15:45 hodin pod názvem Harry Potter and Prisoner of Azkaban. Její startovní náklad jen v Anglii činí neskutečných 300.000 kusů (normálně první vydání dětské knihy nepřekračuje 20.000). Kniha se ujímá prvního místa ve většině světových knižních hitparád . V New York Times Book Review obsazují první tři místa žebříčku všechny díly Harryho, což se ještě nikdy žádnému spisovateli nepovedlo, a proto raději New York Times zavádí novou kategorii pro dětské knihy. Ve Velké Británii se během prvních dvou dnů prodalo více než 270.000 kusů třetího dílu Harryho Pottera. Doposud Bloomsbury vydalo 10 dotisků. Warner Bros. kupuje filmová práva na první dva díly a začíná se s přípravami natáčení. Režie se ujímá Christopher Columbus, scénář napíše Steve Kloves. Ale J. K. Rowlingová si zajistila právo zasahovat do scénáře a celé tvorby filmu. Harryho musí hrát anglický herec, kterého si sama vybere! Z několika tisíc zájemců je v létě 2000 definitivně přiklepnuta role Danielu Radcliffeovi. Popularita Harryho Pottera zasáhla i velké množství dospělých čtenářů, a tak se začaly objevovat i knihy s "dospěláckou" obálkou, aby se ctihodní obchodníci a manageři nemuseli stydět, že čtou dětskou literaturu. V únoru roku 2000 se konečně dostává Harry Potter i do českých zemí. V nakladatelství Albatros vychází první díl pod názvem Harry Potter a Kámen mudrců.
V červenci roku 2000 vyšel čtvrtý díl Harry Potter and the Goblet of Fire. Svět zachvátilo zatím asi největší knižní šílenství. Prodej začíná 8. července po půlnoci. Ve všech velkoměstech Anglie a USA stojí už hodiny před zahájením prodeje tisíce čtenářů. Startovní náklad toho dílu byl v Anglii neuvěřitelných 1.500.000 kusů a v USA 3.800.000. Největší knižní internetový obchod Amazon.com má už měsíce předem čtyři sta tisíc objednávek. Spediční firma Federal express nakonec musí na 8. července objednat 9000 nových vozů, aby dodržela termín dodání. První den se v Anglii prodalo 372.000 HP4. Po takovém úspěchu dostává J. K. Rowlingová čestný doktorát na univerzitě v Exeteru. V říjnu téhož roku vychází v Albatrosu druhý díl - Harry Potter a tajemná komnata. Ale objevily se i první nepříjemnosti. Mimo to, že mnoho náboženských organizací požaduje zakázání knihy pro šíření satanismu (školské úřady v amerických státech Kansas a Colorado zakázaly tyto knihy na školách), ze zapadlého kouta Camp Hill v Pennsylvanii přišla jistáNancy Stoufferová, která v 80. letech vlastním nákladem vydala knížku s hlavním hrdinouLarry Potterem a s mudly. Jejím právníkům se dosud nepodařilo obvinit Rowlingovou z plagiátorství, ale tímto případem se Stoufferová zpopularizovala a nakladatelé opět po "Legendě o Ráhovi a mudlech" sáhli. Kniha se už objevila i v českém překladu.

Na počátku roku 2001 autorka prohlašuje, že nevydá v létě pátý díl Harryho, a přesouvá to až na listopad. Místo toho se v březnu objevují dvě učebnice z bradavické školy: "Quidditch Through the Ages" (č. Famfrpál v průběhu věků) a "Fantastic Beasts and Where to Find Them" (č. Fantastická zvířata a kde je najít). 2. března je Rowlingová pozvána na audienci u britské královny a je jí udělen Řád britského impéria. Prodej jejích knih ve světě už překročil 100 miliónů kusů ve více než 35 jazycích. U příležitosti knižního veletrhu Svět knihy 2001 je vydán česky i třetí díl, Harry Potter a vězeň Azkabanu. V listopadu téhož roku se dostává do rukou českých fandů i čtvrtý díl, "Harry Potter a ohnivý pohár" v počátečním nákladu 70.000 kusů. Prodejnost českých vydání 1. - 3. dílu přesáhla hranici 250.000 titulů. Na našem trhu se objevila i audio verze 1. dílu namluvená Jiřím Lábusem. Dnes už je "zlatou deskou" za překročení potřebné hranice pro tuto cenu.

V listopadu 2001 je světová premiéra filmu "Harry Potter and the Sorcerer´s Stone". Film stál 125 miliónů dolarů, ale už během prvního týdne se investorům tyto peníze vrátily na tržbách. Těsně před Silvestrem Rowlingová oznamuje, že se 26. prosince 2001 vdala za doktora Neila Murraye (30) ve svém skotském sídle Killiechssie House. Jmění Rowlingové se dnes odhaduje na stamilióny liber. Její každodenní příjem dnes činí v přepočtu asi 300.000 korun. Nastávají ale potíže s vydáním pátého dílu. V lednu 2002 sice Albatros oznamuje, že pátý díl "Harry Potter and the Order of the Phoenix" (česky Harry Potter a řád Fénixe) vyjde v létě v Americe a Anglii, a oni sami budou chtít vydat český překlad do Vánoc, ale o pár dní později už noviny píšou, že Rowlingová posunula datum na podzim 2002. No, musíme se nechat překvapit. Doufejme, že příjemně. Šestý díl by se měl jmenovat "Harry Potter and the Green Flame Torch" (česky Harry Potter a pochodeň zeleného plamene), o názvu posledního - sedmého dílu ještě není definitivně rozhodnuto. Popularita Rowlingové a Harryho Pottera je tak velká, že už existují i encyklopedie o tomto díle (např. The Magical Worlds of Harry Potter D. Colberta nebo The Sorcerer´s Companion A. Kronze), nedávno vyšla parodie na Harryho a spisovatel Marc Shapiro napsal její biografii "J. K. Rowling: The Wizard behind Harry Potter".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama